Skip Navigation
 

Certyfikacja energetyczna budynków – będą wprowadzane sankcje za brak świadectw energetycznych


Według Komisarza Unii Europejskiej ds. polityki energetycznej poprawa efektywności energetycznej budynków to skuteczny sposób walki ze zmianami klimatu i poprawy bezpieczeństwa energetycznego. Andris Piebalgs zauważa, że zaostrzenie przepisów w zakresie certyfikacji energetycznej pozwoli na redukcję emisji gazów cieplarnianych i uzyskanie oszczędności energii.

Państwa członkowskie zobowiązane są do podjęcia wszelkich środków niezbędnych do zapewnienia i egzekwowania prawidłowego funkcjonowania systemu certyfikacji energetycznej budynków. Dzięki temu każdy nabywca i najemca będzie miał dostęp do świadectwa energetycznego.
 

Unijna Dyrektywa nakłada też na kraje członkowskie Unii Europejskiej wdrożenie finansowego wsparcia dla inwestycji termomodernizacyjnych, które poprawiają efektywność energetyczną budynków. Nowe instrumenty finansowe w tym zakresie muszą być przedstawione najpóźniej do połowy 2011 roku.

Parlament Europejski i Rada Europy chcą drastycznego zaostrzenia przepisów dotyczących norm technicznych, jakie powinny spełniać nowo budowane budynki. Dopuszczalna będzie bowiem wyłącznie budowa tzw. budynków zeroemisyjnych, czyli zużywających maksymalnie 15 kWh/mkw rocznie. Powinny być one zasilane przynajmniej częściowo, z nieodnawialnych źródeł energii.

W tej chwili budynki na terenie UE są odpowiedzialne za zużycie 40 proc. energii i produkcję 36 proc. dwutlenku węgla. Eksperci szacują, że wprowadzenie nowych przepisów umożliwi redukcję emisji gazów cieplarnianych aż o 70 proc. w stosunku do obecnego limitu. Na nowych rozwiązaniach skorzystać mają także obywatele.

Według statystyk przeciętne europejskie gospodarstwo domowe będzie mogło zaoszczędzić rocznie
na ogrzewaniu około 1200 zł.

Obecnie brak kar za sprzedaż lub wynajęcie mieszkania, które nie posiada świadectwa energetycznego powoduje, że niewiele budynków poddawanych jest certyfikacji. Odnosić się to głównie do mieszkań pochodzących z rynku wtórnego. Od 1 stycznia 2009 roku dla niewiele ponad 1 proc. budynków z rynku wtórnego wykonano certyfikację pomimo tego, że obowiązek ten dotyczy zarówno obiektów z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Wprowadzenie sankcji za brak świadectw energetycznych może to zmienić.


Źródło: http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/380597,beda_kary_za_brak_swiadectw_energetycznych.html
 
 
« powrót|drukuj