Skip Navigation
 

Wydawnictwo "Fundusze europejskie na energetykę odnawialną"

Zachęcamy wszystkich przedsiębiorców do zapoznania się z godnym polecenia wydawnictwem przygotowanym przez Polską Izbę Gospodarczą Energii Odnawialnej oraz Centrum Prawa Bankowego i Informacji pn: "Fundusze europejskie na energetykę odnawialną".

 

Pobierz

 

 

Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii jest jednym z kluczowych działań realizacyjnych polityki horyzontalnej Unii Europejskiej w zakresie ochrony klimatu, bezpieczeństwa energetycznego i ochrony środowiska. Ze względu na bardzo wysokie koszty budowy nowych elektrowni i elektrociepłowni wykorzystujących odnawialne źródła energii, we wszystkich krajach UE tworzone są specjalne systemy wsparcia dla inwestorów. Komisja Europejska przeznacza na wsparcie budowy tego typu jednostek, znaczące środki dotacyjne.


W Polsce energetyka odnawialna jest nową formą działalności w sektorze energetycznym i istnieje ogromna potrzeba szerzenia wiedzy na jej temat. Aby móc zrealizować bardzo ambitne cele UE w zakresie wykorzystania OZE w Polsce, niezbędne jest wybudowanie w latach 2008-2020 kilkudziesięciu tysięcy obiektów energetycznych o wartości ponad 60 mld zł.


W najbliższych latach, zanim utworzy się i rozwinie krajowy rynek urządzeń i usług na rzecz energetyki odnawialnej, większość inwestycji będzie wymagała wsparcia środkami dotacyjnymi. Bezpośrednio na inwestycje OZE w ramach PO IiŚ przewidziano 580,9 mln Euro, a w ramach regionalnych programów operacyjnych 391,1 mln Euro. Inne programy, w ramach których także mogą być realizowane inwestycje OZE przewidują następujące środki: PO Innowacyjna Gospodarka - 1 869,5 mln Euro oraz Program Rozwoju Obszarów Wiejskich 4400 mln Euro.


Aby właściwie wykorzystać te środki i dzięki nim stworzyć mocne podstawy pod dalszy rozwój krajowej energetyki odnawialnej niezbędne jest podniesienie poziomu wiedzy potencjalnych inwestorów na temat zasad realizacji inwestycji energetycznych, możliwości ich sfinansowania, możliwości i zasad pozyskiwania środków dotacyjnych oraz funkcjonowania systemu instytucjonalnego związanego z wdrażaniem perspektywy finansowej 2007 - 2013.

 

 
 
« powrót|drukuj